Acasa
Introducere
Statut
Proiect FIR
Actiuni
Curriculum
Corala Mundi
Festivitati
Venituri
Aprecieri
Recunostinta
Contact
Forum
CãutareCãutare   Lista membrilorLista membrilor   Grupuri de utilizatoriGrupuri de utilizatori   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Fundatia nu isi asuma raspunderea pentru continutul articolelor publicate.
      Pentru acestea sunt responsabili doar autorii, in concordanta cu legea presei.
      Publicarea scrisorilor de la cititori sau a mesajelor din Forumul de discutii se face in virtutea libertatii de opinie si expresie a acesteia.
      Punctul de vedere si ideatica scrisorilor si mesajelor afisate nu coincid in mod necesar cu cele ale redactiei.

Forumul este creat pentru a ne informa reciproc despre spiritualitate, actiuni civice, sociale, sanatate, cultura, stiinta, etc.
      Va asteptam la fiecare subiect cu intrebari, clarificari, sugestii, informatii de specialitate.
      Pentru a adauga mesajul dumneavoastra folositi parola de inregistrare.

Fundatia “Tezaurul Sacru al Religiilor”

Minunile crestine de la Ionesti

Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect    Pagina de start a forumului sacredtreasure.org -> 11. Profetii & Minuni
Subiectul anterior :: Subiectul urmãtor  
Autor Mesaj
Marcela Ghiulbenghian
Site Manager

Data înscrierii: 11/12/2007
Locaþie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 02 08, 2011 4:35 pm    Titlul subiectului: Minunile crestine de la Ionesti Rãspunde cu citat (quote)

Minunile cretine de la Ioneti

Minunea de la Ioneti, o localitate din Arge, unde Iisus i Fecioara Maria s-a artat copiilor i stenilor, cum s-a ntmplat i la Medjugorje, s-a ntmplat anul trecut, cnd Nea Ion, un ran btrn i credincios a avut trei zile la rnd aceeai vedenie. Acesta a vzut-o pe Sfnta Fecioar Maria nvemntat ntr-o mantie strlucitoare i i-a cerut s ridice o Troi la marginea satului.
Nea Ion povestete cum i s-a artat Sfnta Fecioar Maria ca un abur, de mai multe ori i i-a spus s-i fac un lca. Netiind unde vrea Sfnta Fecioar s se afle lcaul, Nea Ion a ntrebat-o, iar Aceasta l-a luat de mn i l-a dus n Ctunul Prodneti, locul unde Fecioara dorea s-i ridice o Troi i un lca de rugciune n Troi, i s fie cu trei turnulee, cu trei trepte, cu trei scunele i s nu fie mai mare de trei metri pe trei metri, cu trei meteri. Dup ce a pictat sfinii, dup cum i spusese Fecioara, i s-a artat din nou Fecioara care i-a spus: “La sfinirea Troiei, s aduci trei fecioare, mbrcate n rochie lungi, albe, mbrobodite i nclate n alb, care s duc un covor mpturit n trei, pe care s-l pui pe scri, c acolo va sta cineva foarte important i trebuie primit cum se cuvine”. Nea Ion a ales-o astfel pe Bianca, fata pictorului i pe prietenele sale care, vznd n ap chipul Mntuitorului a dovedit faptul c Dumnezeu le dorea pe ele.
A doua zi, Nea Ion i-a povestit printelui din Ioneti ce viziune avusese. Doamna preoteas nu l-a crezut i i s-a | o hemoragie pe nas, care nu i-a trecut pn ce nu a cerut ndurare la Cel de Sus. Acesta a dovedit puterea lui Dumnezeu i s-a nceput construcia Troiei, la care au contribuit i credincioii.
n ziua sfinirii Troiei, de Sfnta Treime, la 8 iunie 1998, Nea Ion povestete cum i s-a artat Mntuitorul ntr-o gaur de lumin de aur i i-a spus s nu-i fie fric, pentru c El va vorbi prin el, deoarece lui Nea Ion i era fric s nu greeasc n faa oamenilor, s nu spun ceva greit, el gndea: “Cum am s stau n faa oamenilor, cum am s stau eu n faa poporului? O s vin oameni cu tiin, oameni cu carte, i eu nici nu tiu s vorbesc ca lumea...” El povestete c-l vedea mereu pe Mntuitorul, care-i spunea ce s fac: “De ce te temi? C eu i le voi gri ie pe toate. i nu pe tine te vor asculta, ci pe Mine”. Nea Ion se ruga astfel: “Doamne, arat-i puterile Tale, pentru c muli m vor crede, dar mai muli nu m vor crede”, i cnd se ruga astfel i-a aprut trei stele n fa, ce l-a fcut s zic: “Doamne, azi asta e o minune”. S-a dus s le ia pe cele trei fete rnduite s duc covorul i a ntins covorul pe care a vzut trei ngeri pe care nu-i vedea dect el, i a avut loc o alt minune vzut i de ceilali oameni, pe cer, la miaznoapte, au aprut dou cruci iar lumea s-a minunat de ceea ce vede i l-au crezut.
Maica Domnului i-a artat lui Nea Ion Marin unde s se fac o biseric, lng pdure, spunndu-i c acolo este un loc sfnt. Din cercetrile fcute ulterior s-a descoperit c acolo a fost o mnstire ars de pgni “mnstirea Butoiu” lng un han.
Fntna de vizavi de Troia din Ctunul Prodneti al comunei Ioneti, va deveni o fntn fctoare de minuni, a mai spus Maica Domnului i oamenii care vor veni acolo, se vor nsntoi i vor ajuta la construcia Bisericii, care este ridicat cam o treime azi.
Prin Nea Ion Marin lucreaz Dumnezeu i aduce Cuvntul lui Dumnezeu pe pmnt i aici la Ioneti, unde se fac minuni, dupa credina fiecruia, aa cum i prin preoi lucreaz Dumnezeu n fiecare Biseric a Sa.
Maica Domnului se arat doar celui curat cu sufletul. De la Nea Ion Marin vei afla mai multe minuni pe care Iisus i le-a artat.
Fntna de la Ioneti este ap vie, l ajut pe om s se vindece i s se ndeprteze de orice lucru diavolesc. Dumnezeu este milostiv, ne iart de orice pcat, dac ne ntoarcem la credin i facem voia Lui. Iisus spune” Dac lumea s-ar ntoarce la Tatl meu, Eu m-a urca la El, n al noulea cer, i a sta de-a dreapta Lui i iar v-a iubi cu mare drag”. Nu va veni sfaritul dac ne ntoarcem la El: “Nu am nevoie de cei drepi. Ei sunt oricum cu mine. Eu vreau oile pierdute, s-mi rentregesc turma”. O s avem diferite semne care vor indica faptul c timpul este aproape: cutremure, inundaii, iarn grea, ploi cu stele, cruce mare i roie pe cer, o s piar Soarele i Luna i stelele. Dumnezeu a zis:”Trei trepte mai sunt”, care pot fi trei ani, dar i trei zile, sptmni sau luni. Aadar trebuie s ne ntoarcem la credin deoarece sfritul se apropie, nu tim nici ceasul, nici ziua, iar dac ne ntoarcem, aceste timpuri grele nu vor mai fi. Istoricul evenimentului de la Ioneti, scris de preotul satului, suna astfel: “Din voia lui Dumnezeu, Sfnta Troi a Sfintei Treimi, construit la poarta unei vduve, n faa fntnii de la poarta altei vduve s-a binecuvntat prin mijlocirea Sfntului Duh.”
Numeroase sunt mrturiile care vorbesc despre minunile petrecute la Ioneti, oameni care se vindec de orbire, (Aurelia Ion din Piteti, vindecat spune: “Mulumesc Preasfintei Fecioare pentru c, splndu-m cu apa de la Troi, mi s-a luat perdeaua de pe ochi de care sufeream de mai muli ani”), de nervi: (“Eram bolnav de nervi. Nu puteam s dorm i tremuram toat. Am plecat de la Troi sntoas i fr nici o problem”), de paralizie: (”Piciorul drept mi era paralizat. Am venit la Troi cu maina unui prieten, adus pe brae. Am plecat pe picioarele mele”), i de diferite boli: (“Aveam o mn nepenit, de nu m mai foloseam de ea. M-am rugat la Troi, m-am udat cu ap sfinit i iat, acum m grbesc a scrie drept mulumire).
O alt mrturie i aparine unei eleve de clasa a-IV-a, Alexandra Gabriela, care a vzut n mijlocul rului Teleorman, mpreun cu prietenele ei, chipul lui Iisus Hristos, care era de o frumusee neasemuit, parc era viu, ca n icoane, cu coroana de spini pe frunte, nconjurat de petiori. Mama fetei nu a crezut-o cnd i-a spus acest lucru. Pn la sfinirea Troiei, Mntuitorul nu s-a mai artat.
Lumea este vindecat n chip miraculos de aceast ap vie, de aceea Ioneti este un loc care trebuie vizitat.
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteazã site-ul autorului
Afiºeazã mesajele pentru a le previzualiza:   
Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect    Pagina de start a forumului sacredtreasure.org -> 11. Profetii & Minuni Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteþi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteþi rãspunde în subiectele acestui forum
Nu puteþi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteþi ºterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteþi vota în chestionarele din acest forum