Acasa
Introducere
Statut
Proiect FIR
Actiuni
Curriculum
Corala Mundi
Festivitati
Venituri
Aprecieri
Recunostinta
Contact
Forum
CãutareCãutare   Lista membrilorLista membrilor   Grupuri de utilizatoriGrupuri de utilizatori   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Fundatia nu isi asuma raspunderea pentru continutul articolelor publicate.
      Pentru acestea sunt responsabili doar autorii, in concordanta cu legea presei.
      Publicarea scrisorilor de la cititori sau a mesajelor din Forumul de discutii se face in virtutea libertatii de opinie si expresie a acesteia.
      Punctul de vedere si ideatica scrisorilor si mesajelor afisate nu coincid in mod necesar cu cele ale redactiei.

Forumul este creat pentru a ne informa reciproc despre spiritualitate, actiuni civice, sociale, sanatate, cultura, stiinta, etc.
      Va asteptam la fiecare subiect cu intrebari, clarificari, sugestii, informatii de specialitate.
      Pentru a adauga mesajul dumneavoastra folositi parola de inregistrare.

Fundatia “Tezaurul Sacru al Religiilor”

Fantana Tamaduirii

Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect    Pagina de start a forumului sacredtreasure.org -> 11. Profetii & Minuni
Subiectul anterior :: Subiectul urmãtor  
Autor Mesaj
Marcela Ghiulbenghian
Site Manager

Data înscrierii: 11/12/2007
Locaþie: Bucuresti

MesajTrimis: Mie 03 09, 2011 2:26 pm    Titlul subiectului: Fantana Tamaduirii Rãspunde cu citat (quote)

FANTANA TAMADUIRII
SMEENI - BUZAU

IISUS HRISTOS

“Caci adevar graiesc voua. Daca veti avea credinta cat un graunte de mustar veti zice muntelui acestuia: Muta-te de aici dincolo, si se va muta; si nimic nu va fi voua cu neputinta”. ( Matei, 17-20)

RENESTEREA FANTANII

Era o dimineata de inceput de martie. Primavara se apropia cu pasi repezi. Sfarsitul de an trezise noi sperante in sufletele tuturor romanilor. Revolutia din decembrie promisese oamenilor mult asteptata libertate si odata cu ea slobozirea credintei. La Smeeni, copiii, tinerii sau batranii mergeau fara frica la biserica.
Intr-o casa nu prea bogata de la margine de sat, o femeie sarmana isi traia viata dupa o zi pe alta. In aceea noapte de martie a avut un vis. Maica Domnului inconjurata de toi sfintii impartea daruri multimii adunate in jurul sau. Fiecaruia dupa viata si credinta sa. Anisoarei Tudose i-a spus aratandu-i cu mana spre nord: “ Iti gasesti vindecarea in a treia saptamana. Sa iei apa din fantana Domnului, sa bei si sa te speli cu ea” De cum s-a sculat, batrana a rememorat visul, etapa cu etapa. La cativa kilometri de casa se afla un izvor tamaduitor, acum uitat de toti.
Batrana avusese mai intai o gajaiala, dupa care isi pierduse graiul. Isi chema baietii si vecinii cu un fluier pe care il purta permanent la ea. Mos Vasile isi aminteste ca a zarit-o mergand la locul cu pricina. Batranii satului nu s-au mirat deloc de aceasta intamplare. Lucruri mult mai grozave vazusera si auzisera ei. S-au dus la parintele paroh Constantin Isbasoiu, cel care le vorbise in biserica despre recunoasterea credintei strabune. Abia acum s-au dumirit ei. Fantana tamaduirii putea sa devina fara oprelisti un bun al tuturor. Oamenii buni si batrani, noua la numar, s-au legat intr-un comitet. Sarcina lor nu era deloc simpla. Curatirea fantanii, intretinerea si amenajarea ei. Deja se auzise in toata tara si lumea o luase cu asalt.
Batranii satelor comunei Smeeni sunt depozitarii unor socante marturii. Cei noua indeosebi. Inainte de a afla versiunile lor sa le pomenim numele: Stere Gagiu, Vasile Dumitrascu, Vasile Popa, Hornet Manolache, Vasile Simion, Mihai Rusciug, Neagu Oprea, Constantin I. Popa si Radu Dragomir. Fiecare dintre ei cunoaste povestea fantanii si o destainuie curiosilor de pe platou. Minuni, fapte nemaiauzite, nenumarate cazuri de vindecare. Au trecut din gura in gura de la un suflet la altul.
Mai intai, povestea lui Stan Stoica din Albesti. S-a intamplat prin anii 30. Se apropia de varsta de cinci ani si nu prinsese inca grai. Parintii erau din ce in ce mai ingrijorati. Zi de zi incercau sa-l invete doua-trei silabe pe care ceilalti copii de varsta lui le deprinsese de mult.” Ma-ma, tata”. Luat de o batrana a fost adus la fantana de leac. La scurta vreme s-a intors acasa vindecat. Primele cuvinte invatate - “ baba, popa”. Parintii au izbucnit in lacrimi si l-au laudat pe cel de sus. Viitorul ofiter a dobandit la maturitate placerea de a vorbi mai mult.
Un alt caz. O batrana din Gheraseni ramasese oarba de ani buni. De nenumarate ori si-a rugat fiul sa o duca la fantana. Luat cu treburile, baiatul o tot amana. A apelat la un vecin care avea drum intracolo. Dupa trei slujbe a intrat pe poarta casei uimita de cele ce vedea ” Doamne, vad”, a exclamat. Apoi” Ioane, frumoasa casa ti-ai durat!”. “ Si susurul asta al tau nu stiam ca-i asa mandru!” Copii au ramas inmarmuriti. Batrana nu vedea de mai bine de 10 ani. A murit cand mergea pe 90 de ani, dar a murit cu vaz.
Anii dinainte de al doilea mare razboi au lasat in mintea batranilor multe imagini inca vii. In 1924, isi aminteste Teodor C. Radu, cantaret la parohia din Smeeni, aveam cativa ani si m-am imbolnavit de varsat. M-a luat mama pe brate si m-a dus la fantana. Era sarbatoare si venise lume din toata tara. Mama a vrut sa ma spele chiar acolo, dar un om bine imbracat i-a spus ca apa trebuie intai incalzita si pe urma sa ma spele. Apoi mama a luat apa acasa, a incalzit-o putin, m-a spalat de cateva ori, dupa care m-a infasurat intr-un cearsaf. M-am vindecat si nu mi-a ramas nici un semn, cu toate ca aveam varsat mare. Acelasi Tudor C. Radu vorbeste de larga recunoastere a fantanii inainte de razboi. In 1944, la Budapesta aflandu-se ca vine de prin partile Buzaului a fost intrebat de fantana miraculoasa din Smeeni. Prin intermediul unui ceferist roman casatorit in Ungaria, un ungur a tinut mult sa-i comunice ca tatal sau, paralizat de o mana si de un picior, a plecat la fantana din Smeeni, unde a stat sub tratament o vara intreaga. Facea impachetari si se spala cu apa de aici, indeosebi pe mana si piciorul bolnave. Toamna a plecat sanatos. “ De unde o fi stiut ungurul acela de fantana noastra n-am aflat nici atunci, nici mai tarziu”.
Manolache Hornet povesteste la randul sau. “Fratele meu Petrica Hornet s-a spalat cu apa de la fantana si vreo luna si ceva n-a mai pus ochelarii la ochi. Si de atunci foarte putin, cand citeste ziarul sau are alte treburi mai migaloase, unde e nevoie sa vezi bine”. Tot Mos Manolache isi aminteste de marile pelegrinaje de dinainte de razboi, ca si slujbele care se faceau la fantana. ”Era prin 36. Mergeam cu Damian al lui Pocris sa ducem caii la cireada. Cand am ajuns la fantana, un sobor de vreo sapte preoti faceau slujba mare. Toata suflarea se adunase. Era o ruga de ploaie pentru ca seceta parjolise totul. N-am ajuns bine acasa si a inceput sa toarne cu galeata”
Mihai Rusciug de 77 de ani are inca proaspete unele intamplari din trecut.”S-a fi avut 12-13, cand aici se aduna lume ca si acum. Veneau din tara si din strainatate. Mame cu copii ologi sau orbi, surzi sau muti, batrani paralizati. Cele mai multe erau femei. Poate pentru ca aveau mai multa credinta. Multi veneau pe jos de la Buzau. Am auzit ca unii se vindecau. Eu insumi am fost martor la cateva minuni. La mine pe ulita, traia un batran de vreo 70 de ani, Mos Ion Lazar. Nu vazuse de 12 ani cand s-a hotarat sa i-a drumul credintei adevarate. A venit la fantana mai multe vineri la rand. S-a rugat la Dumnezeu si si-a uns pleoapele uscate. In scurt timp a prins vedere....”
De-a lungul timpului, fantana a fost supusa la mai multe incercari. Batranii povestesc cum a fost inchisa, dar oamenii se duceau noaptea si o curatau. Tudor C. Radu isi aminteste si de o alta intamplare. Domnul Iulian Teodorescu, primar la Salcioara, cu multi ani inainte de razboi a dat ordin sa se inchida fantana. Pe vremea aceea, satul Smeeni apartinea de comuna Salcioara. Dl. Teodorescu a aruncat gunoi in fantana, a pus crucile de piatra peste el si a plecat, dar n-a ajuns prea departe cand apa a aruncat in aer toata povara. Cand s-a intors a vazut izvorul limpede ca la inceput.
Batranii ne obliga sa retinem cateva detalii care au ramas neschimbate din vremuri demult apuse: apa izvorului se pastreaza permanent curata, nu se strica oricat timp ai tine-o si mai ales, nu ingheata iarna. Situatii pe care nimeni nu a reusit pana acum sa le explice.

CUVANTUL STIINTEI

“ Pentru determinarea calitatii << tamaduitore>> am recoltat o proba, urmand ca, prin procedee stiintifice, Institutul de igiena din Bucuresti sa determine toate elementele. Mai mult, am cerut sprijinul Institutului Balneologic si speram ca, prin colaborare, sa putem da cat mai curand un raspuns bine argumentat. Din punct de vedere igenico-sanitar, am dispus si s-a realizat protectia fantanii fata de sursele externe de contaminare. De altfel, aceasta are un izvor de fund cu debit foarte mare, care ii asigura un fel de autoaparare, deoarece apa nu stagneaza. Nu s-a realizat inca platforma perimetrala de beton, dar se afla in curs de finalizare si ar fi de dorit ca, avand sprijinul I.E.E.L.I.F-Buzau sa se creeze un sistem de drenaj a apei in surplus, pentru asanarea baltii existente in prezent in preajma fantanii”

Dr. NICOLAE POLL
Directorul Centrului de medicina
preventiva Buzau. Din interviul aparut in
ziarul” Opinia” din 2 august 1990
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteazã site-ul autorului
Afiºeazã mesajele pentru a le previzualiza:   
Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect    Pagina de start a forumului sacredtreasure.org -> 11. Profetii & Minuni Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteþi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteþi rãspunde în subiectele acestui forum
Nu puteþi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteþi ºterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteþi vota în chestionarele din acest forum