Acasa
Introducere
Statut
Proiect FIR
Actiuni
Curriculum
Corala Mundi
Festivitati
Venituri
Aprecieri
Recunostinta
Contact
Forum
CãutareCãutare   Lista membrilorLista membrilor   Grupuri de utilizatoriGrupuri de utilizatori   ÎnregistrareÎnregistrare 
 ProfilProfil   Mesaje privateMesaje private   AutentificareAutentificare 

Fundatia nu isi asuma raspunderea pentru continutul articolelor publicate.
      Pentru acestea sunt responsabili doar autorii, in concordanta cu legea presei.
      Publicarea scrisorilor de la cititori sau a mesajelor din Forumul de discutii se face in virtutea libertatii de opinie si expresie a acesteia.
      Punctul de vedere si ideatica scrisorilor si mesajelor afisate nu coincid in mod necesar cu cele ale redactiei.

Forumul este creat pentru a ne informa reciproc despre spiritualitate, actiuni civice, sociale, sanatate, cultura, stiinta, etc.
      Va asteptam la fiecare subiect cu intrebari, clarificari, sugestii, informatii de specialitate.
      Pentru a adauga mesajul dumneavoastra folositi parola de inregistrare.

Fundatia “Tezaurul Sacru al Religiilor”

Il iubesc pe Dumnezeu?

Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect    Pagina de start a forumului sacredtreasure.org -> 10. Il iubesc pe Dumnezeu?
Subiectul anterior :: Subiectul urmãtor  
Autor Mesaj
Marcela Ghiulbenghian
Site Manager

Data înscrierii: 11/12/2007
Locaþie: Bucuresti

MesajTrimis: Mar 04 08, 2008 4:31 pm    Titlul subiectului: Il iubesc pe Dumnezeu? Rãspunde cu citat (quote)

Dumnezeu ne-a creat, ne-a dat viata, ne-a aratat cum trebuie sa ne petrecem viata pentru a ajunge la lumina vesnica, langa El. Ne da o lumina suportabila organismului nostru, un aer respirabil (vantul imprastie gazele toxice facute de om), hrana pe camp, in pomi, in rauri, etc. Si ne da un inger de paza in profesia, religia care ne-am ales-o. Dumnezeu este de acord cu destinul, soarta, crucea care ne-am ales-o. Ingerul ne ajuta sa ne implinim soarta, sa ne ducem crucea mai grea sau mai usoara. Noi insa avem liberul arbitru: implinind poruncile divine sau nu, la fiecare incercare.
Pamantul este o scoala creata de Dumnezeu. Noi de dimineata pana seara avem incercari la care ne incarcam cu lumina sau cu intuneric, cu plus sau cu minus.
Dumnezeu nu asteapta decat dragoste de la noi. Pentru tot ce gresim trebuie sa ne caim, sa cerem iertare permanent. Sa ne vedem barna din ochiul nostru si nu paiul din ochul altuia.
Cum aratam Dragoste Lui Dumnezeu? – Spunandu-I neincetat ca Il iubim si Duminica mergand in Casa de Slava a Lui: multumindu-I pentru tot ce ne-a dat, cerandu-I iertare, dandu-I slava, impartasindu-ne cu sfintele taine, caci ne-a spus ca cine nu va gusta din trupul si sangele Lui, in veci nu va ajunge la lumina.
In biserica bine ar fi sa ii cantam toti. Lui ii place oricum si daca nu avem voce, sa-I cantam din inima doar. Rugaciunea neincetata este comuniunea cu Dumnezeu.
Daca compunem muzica, versuri, scrisori, rugaciuni sau ii vorbim direct, vom primi indrumari si vom gasi si calea spre lumina in viata noastra pe pamant si in cer.
Sa nu uitam ca ne-a spus: “Prin post si rugaciune putem muta muntii in mare”. “…… cereti si vi se va da, bateti si vi se va deschide”, “Indrazniti”, “Eu te iert, dar sa nu mai faci” (lucrurile care nu-I plac Lui Dumnezeu, care contravin poruncilor divine)
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat Viziteazã site-ul autorului
Maria Magdalena

Data înscrierii: 10/09/2008

MesajTrimis: Mie 09 10, 2008 10:49 pm    Titlul subiectului: Rãspunde cu citat (quote)

Eu cred ca toti il iubim pe Dumnezeu, indiferent de numele pe care il atribuim, dar doar cand ne este bine. Atunci cand suntem in durere consideram ca ne-a parasit sau incepem sa ne indoim de existenta lui si chiar sa o negam. Suntem o lume de ipocriti. De asta nu este nimic bine in aceasta existenta... asa ca... Dumnezeu cu mila... cred ca oamenii care Il iubesc cu adevarat pe Dumnezeu pot fi numarati pe degetele de le mainile unui ciung.

Dumneavoastra Doamna, unde credeti ca va incadrati?
Sus
Vezi profilul utilizatorului Trimite mesaj privat
Afiºeazã mesajele pentru a le previzualiza:   
Creazã un subiect nou   Rãspunde la subiect    Pagina de start a forumului sacredtreasure.org -> 10. Il iubesc pe Dumnezeu? Data este GMT + 3 Ore
Pagina 1 din 1

Mergi direct la:  
Nu puteþi crea un subiect nou în acest forum
Nu puteþi rãspunde în subiectele acestui forum
Nu puteþi modifica mesajele proprii din acest forum
Nu puteþi ºterge mesajele proprii din acest forum
Nu puteþi vota în chestionarele din acest forum